Prestashop aktualizacja z 1.6 do 1.7 to błąd, dlaczego się nie udaje?

Niekiedy ciągnie nas do nowej wersji oprogramowania naszego sklepu, dlaczego by nie zaktualizować naszego sklepu z wersji 1.6 do 1.7? Skoro według panelu to zaledwie jedno kliknięcie?

Aktualizacja PrestaShop do 1.7

Największym problemem przy aktualizacji do PrestaShop 1.7 z wersji 1.6 nie jest co ciekawe sama Presta, ona zazwyczaj co sprawdzaliśmy doświadczalnie aktualizacje się bez problemu – natomiast warto zauważyć, że tylko kiedy jest to świeża i nie używana instalacja. Nasze sklepy posiadają natomiast moduły i nie jednokrotnie spore zmiany w samych plikach PrestaShop.

Przykładowo na home w celu poprawnego działania PrestaShop musimy dokonać szeregu zmian w plikach zaraz po zainstalowaniu, a problem z błędnym przepisywaniem URL pojawia się niekiedy przy każdym nowym module.

Innym przykładem są rzeczy związane z optymalizacją – kiedy również developerzy decydują się na zmianę plików sklepu PrestaShop w celu zapewniania szybszego działania sklepu lub dostosowania go do indywidualnej konfiguracji serwera. Niekiedy również przy użyciu CDN wymagana jest zmiana plików znajdujących się wewnątrz PrestaShop.

Aktualizacja motywu do PrestaShop 1.7

Jeżeli Twój motyw został zakupiony w dowolnym sklepie zazwyczaj jego aktualizacja do PrestaShop 1.7 jest możliwa, ale tylko pod warunkiem pobrania nowej paczki z motywem specjalnie przygotowanej pod tą wersję Presty.

Problem polega na tym, że sama instalacja takiego motywu zazwyczaj nie wystarczy, często gubią się tłumaczenia i co gorsza znikają rzeczy dodane przez developerów w ciągu pracy z PrestaShop 1.6 – ponieważ raczej nie ma zwyczaju developer zostawiać informacji co zostało zrobione wcześniej efekt jest taki, że jesteśmy zmuszeni wyłapać te niuanse. Jeżeli sklep był optymalizowany pod wyszukiwarki internetowe jest ich niekiedy naprawdę sporo.

Nagłówki, meta tagi, tagi dla google adwords, AMP na blogu, pixel facebooka itp. może się okazać, że jest tego naprawdę sporo.

Moduły z wersji 1.6

Podczas próby uruchomienia sklepu z wersji 1.6 do 1.7 to właśnie moduły są najczęściej ścianą, której przejście jest najbardziej problematyczne. Często jest tak, że kupujemy gotowe moduły i tutaj zazwyczaj po prostu czeka nas sporo pracy odnośnie pobrania modułu przeznaczonego do wersji 1.7 i wgranie go, a następnie ponowne ustawienie go (niestety nie zawsze zadziała samo).

Pierwszy problem to taki kiedy sami coś zmienialiśmy w module, kolejny problem to taki kiedy nie mamy modułu ze sklepu tylko pisanego na zamówienie lub np. darmowy moduł udostępniany przez kuriera, nie wszyscy kurierzy i porównywarki cenowe dostosowały nadal swoje moduły do PrestaShop w wersji 1.7.

Jak rozwiązać problem aktualizacji?

Najlepszym rozwiązaniem jest uruchomienie nowego sklepu od podstaw. Tzn. skopiować produkty, zamówienia i bazę klientów – natomiast wszystko inne uruchomić od nowa pod nową wersję PrestaShop, nową wersję PHP i co ważne od razu zoptymalizować to poprzez wyłączenie np. modułów zbierających dane, które można w łatwy sposób za darmo zastąpić np. Google Analytics czy Mamoto (stary PIWIK) dzięki czemu już na starcie nasza baza będzie o wiele lżejsza.

Zapraszam gorąco do dzielenia się swoimi doświadczeniami związanymi z aktualizacjami/próbami aktualizacji PrestaShop z wersji 1.6 do wersji 1.7.

Post a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *