PrestaShop 1.7 – porady ogólne

Tym razem chciałbym przedstawić wam moją sugestywną opinię dotyczącą PrestaShop 1.7 z punktu widzenia osoby odpowiedzialnej za wdrażanie sklepów i rozmowę z klientem.

Postaram się w prostych słowach opisać problemy, na które trzeba się przygotować wdrażając nową wersję (w porównaniu do 1.6) oprogramowania PrestaShop.

Mamy nowy panel administratora

Wydaje się, że nowy panel administratora to krok na przód – ja osobiście go nie krytykuje, natomiast pojawia się problem w momencie kiedy pokazuje sklep klientowi i jego pracownicy zaczynają wysyłać do nas pytania odnośnie nowego panelu.

Warto na to wszystko wcześniej się przygotować i podrzucić odpowiedni poradnik.

Nie wszystkie wtyczki działają

To jest chyba największa plaga związana bezpośrednio z aktualizacjami starych PrestaShop w wersji 1.6 choć niekiedy jest również męcząca podczas stawiania nowych sklepów. Nie wszystkie rozwiązania są dostępna na 1.7 w takiej ilości jak na 1.6, a chyba największy problem jak dotąd rejestruję z wtyczkami od kurierów – choć w większości przypadków i tak sklepy sprzęgają się z BaseLinkerem więc problem ten zostaje szybko rozwiązany.

Nie każdy hosting rozumie PrestaShop 1.7

Jak to jest – wszyscy wiedzą, które hostingi omijać z daleka, a niestety ostatecznie jest jak jest? Częsty problem to hosting ze starą wersją PHP, bez możliwości zmiany PHP czy np. home na którym instalacja 1.7 jak i sam sposób działania skryptu od początku wymaga poprawek i specjalnej customowej edycji niektórych plików – to też element, który warto wziąć pod uwagę. Hosting oparte o DirectAdmin w dużej mierze od razu pozwalają zainstalować najnowszą wersję, jednak rozwiązania dedykowane powodują problemy. 

Elementy są w innych miejscach

Dużo cierpliwości potrzeba, aby na nowo odkryć lokalizację niektórych ustawień, a dodatkowo Polskie tłumaczenia domyślnie nie pomagają w prostym zrozumieniu co gdzie znajdziemy.

Problemy nie posiadające wyjaśnienia

Dużo problemów jest ciężko wyjaśnić np. na niektórych serwerach po prostu sklep nie działa, czasem okazuje się, że jest problem z id_country, czasem nie do końca działa AJAX na froncie, a innym razem cache potrafi napsocić. Przy ostatnich wersjach 1.6 takich problemów osobiście nie rejestrowałem.

W ramach małego podsumowania

Na pewno PrestaShop 1.7 to krok do przodu dla całego systemu i pracy z nim – jednak nadal nie jest ona tak stabilny jak jego poprzednik – PrestaShop 1.6 i tak przyjemny w pracy. Czy to kwestia prywatnego widzi mi się czy zmian – na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam, ale warto przed akceptacją wyceny sprawdzić posiadane przez nas rozwiązania czy będą one zgodne z nową wersja PrestaShop 1.7

Post a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *