Jak usunąć lub wyłączyć multistore w PrestaShop

Multistore, który często spotykamy instalując gotowe motywy to nie lada wyzwanie. Jak go sprawnie usunąć? Postaram się w tym wpisie opisać wszystkie czynności, które powinniśmy wykonać, a nie ma ich tak dużo.

Multistore w PrestaShop 1.7 dla wielu osób, które na nim nie pracują od co dnia jest prawdziwą zmorą. Ten wpis kieruję właśnie do nich. Multistore to nic innego jak możliwość aktywowania kilku sklepów PrestaShop z jednym panelem administracyjnym, choć tak naprawdę najważniejsze jest tutaj, że każdy sklep może posiadać swoich własnych pracowników.

Choć z zasady ma to nam pomóc – często kończy się odwrotnie, mnogość motywów, paneli, opcji, ustawień i niezrozumienia funkcjonowania całości powoduje, że się gubimy, a praca, która miała być prostsza staje się trudniejsza. Niedługo opublikuję cały poradnik dotyczący pracy z multistore w tym wpisie skupię się tylko na tych aspektach, które są nam niezbędne do jego wyłączenia.

Wybierz jeden sklep

Spośród wszystkich sklepów musisz wybrać ten jeden, który przestawić na główny (domyślny) i to ona pozostaje nam po kasacji innych. Pamiętaj, że konieczne jest wykonanie kopi zapasowej.

Skasuj powiązania

Tym co sprawia najwięcej problemów są powiązania, po prostu nie może istnieć żadna część wspólna pomiędzy sklepem głównym, a tymi, które chcemy dezaktywować. Tymi cechami wspólnymi zazwyczaj są klienci i zamówienia. Najprościej jest je po prostu usunąć, aż będziemy mogli kasować kolejne sklepy w oknie ustawień multistore.

Uważaj na zmiany

Niektóre moduly gubią się podczas kasowania multistore, tzn. one tam nadal są, tak samo jak zaczepy na które są umiejscowione jednak z tego czy innego powodu zaczepy się odczepiają, a ustawienia zmieniają się na domyślne. Warto więc przed kasowaniem prócz kopii zapasowej zrobić sobie Ctrl+C i Ctrl+V do edytora kodu kod źródłowy strony na którym odnajdziemy zakomentowane tytuły zaczepów i modułów w tych miejscach gdyby któryś postanowił nam się odłączyć.

Post a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *