Hosting pod PrestaShop – 3 główne rozwiązania

Hosting pod system sklepowy PrestaShop to nie lada wyzwanie – tym bardziej w kontekście najnowszej wersji 1.7, która to przynosi szereg zmian, a jedną z nich jest fakt, że nowe płatne moduły pisane są pod wersję PHP 7.X kiedy tymczasem niektóre hostingi nadal mają problemy z jego obsłużeniem i swobodną zmianą.

Hosting pod PrestaShop możemy znaleźć – jak nam się wydaje na początku, u każdego lepszego hostingodawcy, jednak jak potem okazuje się podczas pracy sprawa przestaje wyglądać tak różowo. Zaczynając od początku mamy 3 główne drogi w wyborze hostingu:

  1. Hosting współdzielony,
  2. Dedykowany serwer/VPS,
  3. Chmura (np. AZURE).

Hosting współdzielony dla PrestaShop

Innymi słowy kupujemy normalne konto hostingowe, często z instalatorem wbudowanym w panel (np. DirectAdmin na hekko czy panel Dhosting) – instalujemy PrestaShop i działamy. Wszystko pracuje sprawnie do momentu lekkiego obciążenia czy konieczności importu dużej liczby produktów.

Obecnie większość hostingów nie ma już problemu ze zmianą wersji PHP, jedyne problemy na jakie musimy się zazwyczaj nastawić to ograniczona wydajność i zasoby. Dla małych sklepów i osób rozpoczynających swoją przygodę z e-commercem jest to idealne rozwiązanie.

Dedykowany serwer/VPS dla PrestaShop

Nieco bardziej kosztowne rozwiązanie ponieważ nie tylko samo rozwiązanie jest droższe, ale również dochodzi koszt administracji. Jednak przy nieco większym ruchu nie da się już pozostać na hostingu współdzielonym. Dodatkowo dedykowany serwer, w którym możemy do woli wykorzystywać zasoby idealnie nada się dla sklepów, które synchronizują stany magazynowe z innymi – nie musimy się obawiać, że zabraknie pamięci na aktualizację stanu magazynowego czy opisu dla 10 000 produktów, które muszą zaktualizować się dzisiaj w nocy przed kolejnym dniem handlowym.

Dodatkowo jeżeli wprowadzamy jakieś modyfikacje jest to wygodne rozwiązanie ponieważ możemy dopasować wszystko do swoich potrzeb – nieodzowna jest tutaj jednak współpraca osoby odpowiedzialnej za sklep z tą odpowiedzialną za serwer, warto wcześniej przedstawić te dwie osoby sobie i jasno podkreślić czego od nich oczekujemy.

Dodatkowo częstym problemem przy serwerach dedykowanych jak i VPS jest zakup najtańszego zaspamowanego IP, należy zwrócić na to szczególną uwagę i należy dbać o nasz IP – inaczej wiadomości wysyłane do klientów ze sklepu zaczną trafiać do spamu. Warto skorzystać z narzędzia do wysyłki newslettera zamiast korzystać z wbudowanego rozwiązania jeżeli zaczynamy wysyłać więcej jak kilka tysięcy wiadomości w miesiącu – niektóre serwisy pocztowe są naprawdę czułe.

Jedną z większych korzyści jest również fakt, że uzyskujemy pewną wydajność i przy prawidłowej konfiguracji serwera jesteśmy mniej podatni na awarie niż w przypadku hostingu współdzielonego.

Chmura dla PrestaShop

Przy nieco większych projektach lub tych z większą marżą i skokami ruchu część osób decyduje się na wdrożenie sklepu w oparciu o chmurę. W Polsce jest kilka firm, które wdrażają w oparciu o chmurę Amazonu, Azure czy Alibabe, z mniej egzotycznych rozwiązań warto wspomnieć o Oktawave, nie należy zapominać o mniejszych chmurach udostępnianych przez hostingodawców w Polsce.

Rozwiązanie o chmure przy kalkulacji kosztów (np. rozwiązanie oparte o Amazon czy Azure) wychodzi w pierwszym etapie drożej niż rozwiązanie oparte o serwer dedykowany – chmura pozostaje jednak najpewniejszym rozwiązaniem dla naszego sklepu, które jest wstanie zapewnić 99,9% dostępności – jest jednak niewątpliwie najdroższym.

W ramach podsumowania

Wpis ten należy traktować jako początek całej serii o hostingu dla sklepu PrestaShop. W następnej części postaram się opisać problemy jakie spotkały nas podczas wdrożeń w oparciu o hosting home.pl jak i udostępniony zostanie kompletny poradnik na ten temat.

Następnie udostępnimy wiedzę pozwalającą samemu wdrożyć PrestaShop w oparciu o VPS, także zapraszam do śledzenia nowości.

Post a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *